Yeşilgöz’den Wilders’le koalisyona ret

Hollanda’da çarşamba günü düzenlenen erken seçimden birinci parti olarak çıkan ancak hükümeti tek başına kurabilecek kadar milletvekili çıkaramadığı için koalisyon arayışına giren Özgürlük Partisi’ne, merkez sağ çizgideki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nden (VVD) olumsuz yanıt geldi.

VVD lideri Dilan Yeşilgöz-Zegerius, partisinin parlamentoda kurulacak yeni bir koalisyona katılmayacağını ancak olası bir koalisyona dışarıdan destek verebileceğini söyledi.

YEŞİLGÖZ, MERKEZDE KALMAK İSTİYOR

Yeşilgöz, Mark Rutte’nin 13 yıl boyunca sürdürdüğü başbakanlık görevi ve partisi VVD’nin son seçimde mecliste sandalye kaybetmesi göz önünde bulundurulduğunda, “parti için başka bir rolün uygun olacağını” ifade etti. Yeşilgöz, partisinin merkez sağ bir koalisyonu mümkün kılacağını, bunun da “VVD’nin yapıcı önerileri destekleyeceği anlamına geldiğini” vurguladı.

WİLDERS SEÇİMİ İLK SIRADA TAMAMLADI AMA KOALİSYONU KURABİLECEK Mİ?

Hollanda’da partilerin grup başkanları, cuma günü parlamento başkanıyla bir araya gelerek bundan sonra nasıl ilerleneceğini ele alacak. Wilders tarafından görevlendirilecek bir keşif heyeti de hangi partilerle çoğunluk koalisyonu kurulabileceğini inceleyecek. Wilder ve partisinin, hükümeti kurabilmek için VVD’nin de aralarında olduğu en az iki partiye ihtiyacı var.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x