Kemal Kılıçdaroğlu: Yargıdaki çeteden hesap soracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

BirGün yazarı Timur Soykan’ın “Adliyede rüşvet çarkı” ve T24 yazarı Gökçer Tahincioğlu’nun “Çürümek: Yargıda temiz eller mi, güç savaşları mı?” başlıklı haberleri hakkında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Apar topar yayın yasağı getirdiler” dedi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal’ın malvarlığının araştırılması için MASAK’a çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu, “Yargıdaki çeteden de, beşli çeteden de hesap soracağız” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN BÖLGEYE BARIŞ GETİRMESİNİ İSTİYORUZ’

Sözlerine Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan A Milli Futbol Takımı’nı tebrik ederek başlayan Kılıçdaroğlu, “Bizim çocuklara inanıyorum” dedi.

İsrail-Filistin çatışmasına değinen hakkında ise Kılıçdaroğlu, “Yakınımızda İsrail-Filistin çatışması var. Çocukların, kadınların, yaşlıların öldürülmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Savaşın bir an önce son bulması en büyük dileğimizdir. Biz Filistin halkının kendi topraklarına kavuşmasını istiyoruz. Biz Mescid’i Aksa başta olmak üzere bütün kutsal mekanlara saygı istiyoruz. Filistin halkına yönelik insanlık dışı ablukanın kaldırılmasını istiyoruz. Akan kanların durdurulmasını istiyoruz. Biz CHP olarak Ortadoğu’ya barışın gelmesi için Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nın kurularak Türkiye’nin bu bölgeye barış getirmesini istiyoruz. Bu politika bizim politikamız ama hükümetin de bunu uygulaması gerekiyor.”

AMASRA MADEN KATLİAMI DAVASI: ‘TAKİP EDİYORUZ’

Amasra maden faciası nedeniyle Amasra’ya gittiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “43 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Davaları takip ediyoruz. Bu konuda CHP’nin verdiği mücadeleyi de anlatmamız gerekir. Metan oranı defalarca riskli seviyeye çıktığı, bunun müessesede olduğu, ancak bu durumda dahi işçilerin çalıştırıldığı bilirkişi raporlarında yer alıyor. Sonuç olarak kazanın meydana gelmesinde TTK yüzde 100 bilirkişi raporu var. Peki ne oldu? TTK Müdürü terfi ettirildi. CHP, kim hak ve adalet istiyorsa onun yanında olacaktır” diye konuştu.

‘KENDİ ÜLKEMİZDE YABANCI ASKER POSTALI İSTEMİYORUZ’

Irak ve Suriye’nin kuzeyinde görev yapacak askerin görev süresinin uzatılması için Meclis’te gündeme gelecek tezkereye “hayır” diyeceklerini bir kez daha vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz kendi ülkemizin topraklarında yabancı asker postalı istemiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, tezkere konusunda şöyle konuştu; “Meclis’te bir tezkere görüşülüyor. Terör örgütünün saldırısına uğrayan bir kişi olarak teröre karşı çıktım. Teröre her zaman karşı çıktım, insan olan herkes teröre karşı çıkar. Terörle mücadele kaçınılmazdır, terörle mücadele için bizden ne isteniyorsa eyvallah. O tezkerede ‘TSK’yi gerekli takdirde sınırötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi.’ Eyvallah, hiç itirazımız yok. Ama cümle şöyle devam ediyor; ‘Ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de olunması.’ Ben kendi ülkemde kadınıyla, erkeğiyle, vatanseveriyle kendi ülkemizin mübarek topraklarında yabancı asker postalı istemiyorum. Terörle mücadele ayağı altında bazı müdahalelerde bulunmalarına izin vermek, açıkça söylüyorum vatana ihanettir. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Yabancı askerler Türkiye’de neye müdahale edecekler. Yabancı asker geldiğinde, sen davet ettiğinde Kemal Kılıçdaroğlu olarak yabancı askerlerin önünde bütün CHP’liler olarak duracağız ve onları kovacağız. Beraber mücadele edeceğiz ve onları göndereceğiz.”

‘ADLİYEDE RÜŞVET’ HABERLERİ: BUNLARIN AKTÖRLERİ KİM?

Adliyede rüşvet haberleri hakkında ise Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“13 Ekim 2023’te Timur Soykan, BirGün Gazetesi’nde Türkiye’nin en önemli haberlerinden birine imza atıyor. BirGün Gazetesi’ne atılan başlık son derece değerli; ‘Yargıda rüşvet ağı’. Apar topar yayın yasağı getirdiler. Timur Soykan’ı kutlamak lazım böyle bir yazıyı yazdığı ve gerçekleri kamuoyuyla paylaştığı için. İsmail Uçar, bir dilekçe veriyor. İlk kez devlette görev alan bir savcı, dilekçe vererek, yargıdaki çürümüşlüğü ortaya koyuyor. Belge, tutanaklar da var. Diyor ki savcı, yargı içinde çeteler oluştu. Kanserli hücreleri yok etmek için, bu çeteleri yok etmek için kemoterapi uygulamak gerekir diyor. Bu savcı ve hakimler, FETÖ’cü hakim ve savcılara rahmet okutur duruma geldiğini söylüyor. Uyuşturucu gibi bir melaneti hoş gören, uyuşturucu liderlerini serbest bıraktıran bu çeteyi çökertmeliyiz diyor. 125 kilo uyuşturucu maddeyle yakalanan kişiyi para karşılığı serbest bıraktılar diyor. Çete lideri yurt dışına çıkarken yakalanıyor ama serbest bıraktılar diyor.

Gökçer Tahincioğlu, T24’ün değerli yazarı. O da bir gerçeği daha paylaştı. Adliye koridorlarında sık sık konuşulan rüşveti. Ne diyor? 200 bin liraya erişim engeli getirebiliriz. Adli kontrol kararının kaldırılması için 100-150 bin gerekiyor. Yurt dışı çıkış yasağı için 500 bin lira gerekiyor diyor.

Yargıyı bu hale getirenler kim? Bunların aktörleri kim? Bu aktörlerle mücadele edilecek mi, edilmeyecek mi? Bizim bunu bilmeye ihtiyacımız var.”

‘ERDOĞAN’IN AVUKATININ MAL VARLIĞI AÇIKLANMALI’

“Mustafa Doğan İnal, Erdoğan’ın avukatı. Bu kadar kirli bir adam yoktur. Bu adamın mal varlığını açıklayın kardeşim. Kim bu adam! Salı günü bunları açıklayacağımı söyleyince Adalet Bakanı ‘müfettiş görevlendirdik’ diyor. Sen yukarıdakilerle uğraşabilecek misin? 2 tane müfettiş görevlendirmiş beraat kararı çıkacak.”

‘ÇETELERLE SARAY MI MÜCADELE EDECEK?’

“İrfan Fidan kim, o da başsavcıydı. Bir tek Yargıtay kararının dahi altında imzası olmadan AYM’ye seçildi. 100 yılı aşkın Yargıtay geçmişinin Yargıtay kara sayfasıdır.

Az önce saydığım bu ağları kontrol eden kişi. Gücünü Hakimler Savcılar Kurulu’ndan alan kişi. Mehmet Akif Ekinci, HSK Başkan Vekili. Mustafa Doğan’ın taleplerini yerine getiren kişi. Şimdi bana söyler misiniz , bu çetelerle Saray mı mücadele edecek? Alttaki savcılarla hakimlerle uğraşıyorsunuz. Onları rüşvete alıştıranlar kim? Onları o makamlara getirenler kim? Saray’ın izni olmadan başsavcının atanması mümkün mü? Bu dümenleri o bilmiyor mu? Ses kaydı var.”

‘YARGIDAKİ ÇETEDEN HESAP SORACAĞIZ’

“Bütün bunlara rağmen kararlı, azimli haktan ve hukuktan, adaletten yana yürüyeceğiz ve asla yolumuzdan sapmayacağız. Türkiye’ye gerçek anlamda adalet gelene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Yargıdaki çeteden de, beşli çeteden de hesap soracağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x