Hülya Koçyiğit’in Sesi Yaşamını Yitirdi

Yeşilçam’da Türkan Şoray, Filiz Akın, Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Emel Sayın, Gülşen Bubikoğlu ve Necla Nazır’ın da aralarında olduğu çok sayıda ünlü ismi seslendiren Jeyan Mahfi Tözüm 94 yaşında yaşamını yitirdi.

Jeyan Mahfi Ayral Tözüm’ün vefatının ardından Hülya Koçyiğit’ten bir paylaşım geldi. Koçyiğit, rol aldığı ilk film olan Susuz Yaz’dan itibaren 100’den fazla filminde kendisini konuşan ve kariyerinde önemli bir yere sahip olan duayen sanatçı için şu ifadeleri kullandı:

“Türk tiyatrosunun önemli bir değeri, Türk sinemasında sesiyle yaşayan bir efsaneydi Jeyan Mahfi Tözüm. Sesiyle hepimizin kariyerinde önemli bir yere sahip müthiş bir kadındı. Jeyan Abla, çok çok üzgünüm. Kendisine Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine sabır diliyorum.”

JEYAN MAHFİ TÖZÜM KİMDİR?

Jeyan Mahfi Tözüm, 6 Ağustos 1928’de dünyaya geldi. Tam adı Mesanet Fatma Jeyan Mahfi Ayral Tözüm’dür. Sanat yaşamına babasının teşviki ile başladı. Henüz 3 yaşlarında iken Henrik Ibsen’in bir eseri olan ‘Peer Gynt’ adlı oyunda Muhsin Ertuğrul tarafından oynatıldı.

Mutlu Günler adlı filmi seslendirerek 10 yaşında dublaja başlayan Jeyan Mahfi Tözüm, Belgin Doruk, Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Hale Soygazi, Emel Sayın, Gülşen Bubikoğlu, Ahu Tuğba, Serpil Çakmaklı, Hülya Avşar, Harika Avcı ve Semra Sar gibi birçok aktrisi seslendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x