Herkes 3 Haziran’a Kilitlendi. Memuru da Emeklisi de Pazartesi Günü Saat 10:00’da Yapılacak Açıklamayı Bekliyor.

Mayıs ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranı netleşecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon verilerini 3 Haziran Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacak. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 3,04 artacağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentileri yüzde 2,85 ile yüzde 3,50 arasında değişirken, ortalama beklenti yüzde 3,04 olarak belirlendi. Bu tahminler doğrultusunda, nisan ayında yüzde 69,80 olan yıllık enflasyonun mayıs ayında yüzde 74,89’a çıkması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan verilerle emekliler yüzde 18,72’lik zammı garantilemişti. Bu oran, mayıs ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla güncellenecek ve memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını etkileyecek. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 43,95 olarak öngörülüyor.

Nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 3,18 artış kaydetmişti. Mayıs ayı verilerinin de açıklanmasıyla, 6 aylık enflasyon farkı tamamlanacak ve bu fark maaş zammına yansıtılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x