Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Çorlu Belediyesi tarafından çeşitli etkinler düzenlendi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da emekçi kadınları unutmayan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, sabah erken saatlerde fabrikalara ve iş yerlerine gidebilmek için servis duraklarında bekleyen işçileri ziyaret etti. Başkan Sarıkurt, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri ve belediye meclis üyesi adayları ile birlikte duraklarda servis bekleyen kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak günün anısına kadınlara çiçek hediye etti.

Emekçi kadınlarla sohbet eden Başkan Sarıkurt, “Bugün en çok da sabahın en karanlık saatlerinde işe gitmek için yola koyulan, her gün evine ekmek götüren kadınların günü. Bu sabah işçi duraklarında kadınlarımıza karanfil dağıttık, emeklerine kıymet verdiğimizi hatırlatmak istedik, yüzlerinde tebessüm bırakmayı arzu ettik. Evinde ya da işinde emek veren, mücadeleyi hiç bırakmayan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.” dedi.

Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğiyle Atatürk Meydanı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi.

Atatürk Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Çorlulu vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Çorlu Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevcihan Kale tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleştirildi.

Törenin ardından açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlarımızla birlikteyiz ve Ata’mızın huzuruna çelenk sunduk. Bugün emekçi kadınlarımız için çok özel bir gün. Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Hem geçmişte emek ve hak mücadelesi veren kadınları andık hem de bugün aynı mücadeleyi veren kadınlarımızla dayanışma sağladık. Biliyoruz ki dünya, eşit ve adil bir düzende çok daha güzel olacak. Bu uğurda desteğe ihtiyaç duyan tüm kadınların yanındayız, birlikteyiz! Dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda ise Zumba etkinliği tertiplendi. 8 Mart Kadınlar Günü’nde Zumba yapmak için salonu dolduran kadınlara Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt adına çiçek takdim edildi ve günleri kutlandı.

Ziya Berhan Kılıç Spor Salonu’nda düzenlenen bir diğer etkinlik ise Çorlu Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. “Kadın Olmak” konulu sunumuyla katılımcılara hitap eden Diyetisyen Aslı Özkan Sarcan, ergenlikten menopoz sürecine kadın hastalıkları, kadınlara özgü metabolik süreçler hakkında bilgiler aktardı. Ayrıca Diyetisyen Sarcan etkinlikte, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesinden bahseden video gösteriminin yanı sıra diyete uygun tarifler de paylaştı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Çorlu Belediyesi, Çorlu Kent Konseyi kadın Meclisi, Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi, Tekirdağ Otizm ve Özel Bireyler Destekleme Derneği, Çorlu İş İnsanları ve Sanayiciler Derneği (ÇİSAD), Cem Vakfı Çorlu Şubesi, Çorlu Kültür ve Sanat Derneği, Ayşin & Bedri Selvi Kültür Sanat Derneği, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma İnceleme Derneği (KASAİD Çorlu), Çorlu Lions Kulübü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çorlu Rotary Kulübü, Türkiye Yardım Sevenler Derneği (TYSD), Atatürkçü Düşünce Derneği Çorlu Şubesi ve Çorlu Rotary Günebakan Kulübü iş birliğiyle, Ünal Baysan Kültür Merkezi’nde “Güç Bilekte Değil Yürektedir” kadın söyleşileri gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan söyleşide konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Bugün, dünyanın dört bir yanında kadınların hak mücadelesinin ve eşitlik arayışının vurgulandığı önemli bir günü kutluyoruz.

Hepimizin bildiği üzere 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadın haklarından ziyade insan hakları için başlayan bir mücadelenin sonucunda ortaya çıkmıştır. Aradan yıllar geçmesine rağmen kadınlarımızın “hak” mücadelesi devam ediyor. Toplumdaki negatif algının kırılması için, kadın ve erkek eşitsizliğinin ortadan kalkması için hepimizin üzerine düşeni yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde haber bültenini takip ederken bir araştırma haberine rastladım ve ilgimi çektiği için bazı notlar aldım. TÜİK verilerine göre ülkemizde kadın istihdamı yüzde 30,4 iken erkek istihdamı yüzde 65. Üç yaş altı çocuğu olan kadının istihdamı oranı ise yüzde 28’e geriliyor. “Anne” olan kadın, iş yaşamından uzaklaşmak zorunda kalıyor. Ne kadar üzücü değil mi? İşte bu yüzden, sosyal belediyecilik projelerinde gündüz bakımevlerine, kreşlerine eğilmemiz gerektiğini daha net anlıyoruz ve bu sebeple geçtiğimiz yıl bir adım attık, çok yakında gündüz bakımevimizi açıyoruz. Ancak asıl önemli olan devletimizin, ihtiyaç duyulan her mahallede kadınlarımızın, dolayısıyla evlatlarımızın bu eğitim yuvalarına erişimini kolaylaştırması. Umuyoruz ki tüm kurumlarımız önümüzdeki dönemde bu konuda daha somut adımlar atacaklar.

Ekonomi Gazetesi’nde ilgimi çeken bir başka istatistik bilgisini de yine sizlerle paylaşmayı arzu ediyorum: Yönetiminde %30 kadın olan şirketlerin batmadığı, iflasla karşılaşma riskinin 5 kat düştüğü, riskli kararlarda ise 4 kat daha fazla başarı gözlemlendiği tespit edilmiş. Ayrıca yönetimde kadın eşitliği sağlandığında dünya gelirinde 12 trilyon dolarlık ilave katkı oluştuğu ifade edilmiş. Eğitimli kadının yarattığı fark ise olağanüstü. Kız çocuklarının en az 5 yıl eğitim alması sağlanırsa ömür boyu gelirlerinde yüzde 15’e kadar artış, 8 yıllık eğitimlerini tamamlarlarsa gelirlerinde yüzde 25’e kadar artış gözlemlenmiş. Ayrıca bu eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte dünya genelinde bebek ölümlerinde yüzde 50 azalma tespit edilmiş. Eğitimin ne kadar önemli olduğu ve âdeta, tırnak içine söylüyorum, “hayat kurtardığı” istatistik verileriyle sabit.

Tabii, bu verileri sizlerle paylaşırken kendi yönetim anlayışımı da ifade etmem gerekirse; belediyemizde görev alan birim müdürlerimizin, belediye meclis üyelerimizin görev dağılımında, cinsiyet eşitliği hedefimize ulaşmak için kadın yönetici sayımızı artırmaya özen gösteriyoruz. Çevre il ve ilçelerde meclis sıralarında en çok kadının yer aldığı belediye meclisine sahip olduğumuzu da önemle ve elbette gururla söylemek istiyorum.

Geçtiğimiz senelerde Türkiye’nin 81 ili ve nüfusu 100 binin üzerinde olan 234 ilçesinde İstanbul Üniversitesi ve Yanındayız Derneği tarafından gerçekleştirilen cinsiyete dayalı eşitlik endeksi hesaplama sonucu gösterdi ki Çorlu’muz cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye’de ilçe bazında 21. sırada yer alıyor. Bu sonuç bizler için hem gurur kaynağı hem de önümüzde daha gidilecek önemli bir yol olduğunun da göstergesidir.

Mustafa Kemal Atatürk kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği şu şekilde eleştiriyor: “Toplumu kalkındırmak istiyorsak izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek; kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.”

Ulu Önderimizin bu konuşmasının üzerinden neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen kadınlarımızın hayatın her alanında var olmaları, sorumluluk almaları, net bir şekilde özgürlüklerini elde edebilmelerinin önündeki en önemli engel, geçmişte olduğu gibi bugün de toplumun algısıdır.

Bugün bir arada olmamıza vesile olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüzü en içten duygularımla kutluyor ve konuşmamı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün muhteşem sözüyle noktalıyorum: ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir!’ Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından gerçekleştirilen söyleşide 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tarihçesi, kadın hakları, kadının istihdamdaki yeri konuşuldu. Çorlu’da yaşayan 12 güçlü kadın kendi mücadele dolu hayat hikâyesini anlattı ve salonu dolduran kadınlara ilham kaynağı oldu. İşçiden marangoza, işletmeciden avukata kadar Çorlu’nun güçlü kadınları cesaretleriyle dinleyicilerin beğenisini topladı.

Söyleşinin ardından sürpriz çekiliş yapıldı ve etkinliğe katılan 107 kadın kura yoluyla hediye kazandı. Ünal Baysan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kokteyl ile kadınlar panelin ardından keyifli vakit geçirdi. Kokteylin ardından etkinlik sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x