Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Gezici Afet Koordinasyon Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediyesi atıl durumda olan tır dorsesini “Gezici Afet Koordinasyon Merkezi”ne dönüştürdü. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı kendi atölyesinde başlattığı projeyi 12 personelle birlikte 60 günde tamamladı. Mobil Koordinasyon Merkezi; 7 Aralık tarihinde başlayan, Altınpark Fuar Alanı’nda düzenlenen “Ankara Kamp ve Karavan Fuarı”nda görücüye çıktı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi atıl durumda olan tır dorsesini “Gezici Afet Koordinasyon Merkezi”ne dönüştürdü. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı kendi atölyesinde başlattığı projeyi 12 personelle birlikte 60 günde tamamladı. Açılır kapanır hidrolik sisteme sahip olan tır; üstü açıldığında 25 kişilik konaklama alanı, yan bölmeleri açıldığında ise 25 metrekare toplantı salonu ve dinlenme alanlarına sahip. Tır içindeki depolama alanlarında, afet durumunda kullanılacak itfaiye ekipmanları, arama kurtarma ekipmanları, arka ve yan cephelerinde bilgilendirme ekranları, cepheye yerleştirilen bölmelerde ise çay ve çorba servis alanları yer alıyor. Çalışma alanlarında ise açılır kapanır sistem ile oluşturulan çatı açıldığında 35 metrekarelik yatakhaneye dönüşüyor.

Mobil Koordinasyon Merkezi; 7 Aralık tarihinde başlayan, Altınpark Fuar Alanı’nda düzenlenen “Ankara Kamp ve Karavan Fuarı”nda görücüye çıktı. 10 Aralık tarihine kadar açık olacak fuarda yurttaşlar, “Gezici Afet Koordinasyon Merkezi”ne yoğun ilgi gösteriyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda mimar olan Beyzanur Yurt şunları kaydetti:

“Ülkemizde son zamanlarda yaşanan afetlerden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Gezici Afet Koordinasyon Merkezi yapmaya karar verdik. Atıl durumda bulunan tır dorsesi gerekli donanımlar eklenerek proje kapsamında dönüştürüldü. Açılır kapanır hidrolik sisteme sahip tır, üstü açıldığında 25 kişilik konaklama alanı ile yan bölmeleri açıldığında toplantı salonu ve dinlenme alanlarından oluşmaktadır. tır içerisinde oluşturulan depolama alanlarında, afet durumunda kullanılacak ekipmanlar bulunmaktadır.”

Mimar Dilan Nergis ise, “Tırın arka ve yan cephelerinde bilgilendirme ekranları bulunmaktadır. Yine cepheye yerleştirilen bölmelerde çay ve çorba servis alanları da vardır. Koordinasyon merkezi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı atölyesinde, atölye personeli tarafından 60 günde yapılmıştır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x